Актуални програми
Цел на процедурата: Предоставяне на фокусирана подкрепа за създаване и разпространение на български продукции и копродукции в сектора на културните и творческите индустрии (КТИ)
Допустими кандидати:
1) Държавни, общински и регионални културни институти, създадени съгласно чл. 4, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата.
2) Лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, чийто предмет на дейност е създаването, разпространението и опазването на културни ценности в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, литературата, художествения превод, танца, цирка, пластичните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, включително опазването на културно-историческото наследство.
3) Еднолични търговци, учредени съгласно Търговския закон с предмет на дейност посочения по т. 2 по-горе.
4) Лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел с вписана в Устава/Учредителния акт цел, свързана с предмета на дейност по т. 2 по-горе.
5) Лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за народните читалища.
Минимален размер на помощта: 70 000 лева
Максимален размер на помощта: 142 000 лева
Процент на финансиране: до 90%
Общ бюджет на процедурата: 22 534 000 лева, които ще бъдат разпределени в четири сесии.
Допустими дейности:
1) Създаване на един или повече нови културни продукти (включително и нова комбинация от съществуващи такива, например фестивали) в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, литературата, художествения превод, танца, цирка, пластичните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, включително опазването на културно-историческото наследство.
2) Създаване на съпътстващи събития като ателиета, работилници, резиденции, семинари, пърформанси, критически дискусии, лекции, прожекции, инсталации и др.
3) Предпроектно проучване и анализ на количествени и качествени данни. Те са свързани със създаването и разпространението на културния продукт от проекта по отношение укрепване на настоящи и развиване на нови публики.
4) Създаване на превод и субтитри, включително симултанен или консекутивен превод, свързан със създаването на културния/ните продукт/и.
5) Популяризиране и разпространение на създавания/ите в рамките на проекта културен/ни продукт/и.
6) Адаптация на създадения културен/ни продукт/и в нови формати за различни канали или неконвенционални локации и аудитории. Целта е разпространение на продукта/продуктите и достигане до нови публики и/или социално изолирани групи.
7) Създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до културния/ите продукт/и (мобилни приложения, виртуални турове, дигитални изложби и други).
8) Създаване на децентрализирано културно съдържание (културен продукт и/или съпътстващи го дейности) извън градския културен център.
9) Адаптация на културните продукти с цел достъп на лица с увреждания.
Допустими разходи:
I. Преки разходи
1) Възнаграждения за творчески и технически екип, вкл. разходи за осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя, пряко свързани с реализацията на проекта.
2) Разходи за командировки на участниците в проекта – транспорт, дневни и нощувки.
3) Разходи за материали и консумативи, необходими за създаването и разпространението на културния/те продукт/и.
4) Разходи за закупуване на дълготрайни материални активи (ДМА), свързани със създаване и/или представяне на културния/те продукт/и.
5) Разходи за дълготрайни нематериални активи (ДНА) като софтуер и/или покупка на лиценз за софтуер, свързани със създаване и/или представяне на културния/те продукт/и.
6) Разходи за наем или такса за ползване на творчески пространства (реални или виртуални), за наем на техника, съоръжения, софтуер, теренни съоръжения и помощни средства, свързани с реализацията и разпространението на културния/ите продукт/и.
7) Разходи за проучване на терени и локации за създаване и/или представяне на културния продукт, услуги по подбор на изпълнителски и творчески състав.
8) Разходи за транспорт на участниците в проекта и на културния/те продукт/и, на материали, оборудване и техника.
9) Разходи за превод, свързан с прякото представяне на културния/те продукт/и, за субтитри, придружаващи аудио и видео материали, целящи подпомагане на възприемането на културния/те продукт/и.
10) Други специфични разходи по създаването на културния/те продукт/и.
11) Разход за монтаж, експониране и поддръжка на културния/те продукт/и в публична среда, включително и разходи за охрана;
12) Разходи за абонаменти към специализирани платформи, свързани с прякото реализиране на културния/те продукт/и или разпространението му/им;
13) Разходи за откупуване на права – авторски и сродни, пряко свързани с културния/ите продукт/и.
II. Непреки разходи
1) Разходи за счетоводни услуги, в т.ч. одит (заверка от експерт-счетоводител) – до 5% от преките разходи
2) Разходи за юридически услуги – до 5% от преките разходи.
3) Разходи за административен екип по проекта, включително ръководител и координатор – до 10% от преките разходи.
4) Разходи за маркетинг и реклама, изработка на информационни и илюстративни материали в дигитален формат – до 5% от преките разходи.
5) Разходи за предпроектно проучване и анализ на количествени и качествени данни. Те са свързани със създаването и разпространението на културния/те продукт/и, предоставени от външни консултанти и доставчици на услуги – до 5% от преките разходи.
6) Разходи за консултантски услуги, предоставяни от външни консултанти и доставчици на услуги. Те са свързани с административната част по оформяне, кандидатстване и отчитане на проекта по настоящата процедура – до 10% от преките разход.
Краен срок за кандидатстване:
Първа сесия – 24.04.2024 г.
Втора сесия – 02.07.2024 г.
Трета сесия – 02.09.2024 г.
Четвърта сесия – 06.11.2024 г.
Предлагаме съдействие за следните дейности:
- Изготвяне на предварителна оценка за допустимост по процедурата;
- Анализ за съответствие с процедурата, за която се кандидатства;
- Структуриране на инвестиционните намерения на фирмата;
- Подготовка на всички необходими документи за изготвяне на проектното предложение;
- Изготвяне на бизнес план;
- Оформяне на проектното предложение за европрограмата
- Подаване в съответния финансиращ орган
- Оценка на проектното предложение
- Сключване на договор с управляващия орган на европрограмата
- Управление на проекта и подготовка на междинни и крайни финансови Отчети!