Актуални програми

 Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“

Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“

30 септември 2024

Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ е насочена към подкрепа на земеделските стопани чрез финансиране на проекти, които подобряват тяхната конкурентоспособност и устойчивост. Основната цел на тази подмярка е да подпомогне модернизацията на земеделските стопанства, като акцентът е върху иновативни решения и устойчиво управление на ресурсите. 

Какво представлява финансирането по Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ ?

Финансирането по Подмярка 4.1 предоставя значителна възможност на земеделските стопани да реализират инвестиции, които в противен случай биха били финансово недостижими. Това финансиране покрива широк спектър от дейности – от модернизация на техниката и съоръженията до въвеждане на нови технологии за напояване. Важно е да се отбележи, че Подмярка 4.1 не само увеличава производствения капацитет, но също така подпомага намаляването на оперативните разходи и повишава качеството на продукцията.

Допустими за подпомагане ще са площи със съществуващи напоителни инсталации, включително и площи, които не се напояват, но в които към 1 януари 2007 г. е действала система за напояване. Промяната е вследствие на постъпилите коментари в периода на предходно обществено обсъждане на насоките за кандидатстване по процедурата и проведена нова комуникация със службите на Европейската комисия (ГД „Земеделие“ и ГД „Околна среда“), след което Управляващия орган на Програмата прецизира понятието „напоявани площи“. Това налага промени в условията за допустимост на дейностите, и изискуемите документи.

Приоритетни сектори за финансиране: 

По Подмярка 4.1 приоритетни сектори за финансиране са плодовете и зеленчуците, животновъдството, етеричномаслените и медицински култури, както и групите и организациите на производители. Млади фермери, биопроизводители и стопанства с доказано успешно пазарно присъствие също се ползват с предимство при оценката на проектите. 

Основни изисквания за кандидатстване по Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“

Кандидатстването по Подмярка 4.1 изисква спазване на строго определени критерии. Основни изисквания включват наличие на валидна регистрация като земеделски производител, представяне на бизнес план, който доказва икономическата устойчивост на проекта, както и осигуряване на собствено финансиране в размер на определен процент от стойността на проекта. Също така, проектите трябва да бъдат в съответствие с приоритетите на ПРСР и да отговарят на изискванията за устойчиво развитие.

Критерии за допустимост на проектите за напояване: 

Проектите за напояване, подадени по Подмярка 4.1, трябва да отговарят на определени критерии за допустимост. На първо място, проектът трябва да включва внедряване на модерни и ефективни технологии за напояване. Освен това, кандидатите трябва да докажат, че проектът ще доведе до значително подобряване на производителността и ефективността на стопанството. Допустимостта на проекта също зависи от неговото въздействие върху околната среда и способността му да допринесе за устойчивото управление на водните ресурси.

Кой може да кандидатства?

Подпомагането е насочено към различни категории земеделски производители, които трябва да отговарят на следните изисквания:

  • Да са Физически лица.
  • Юридически лица, регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите, Закона за вероизповеданията или създадени по Закона за Селскостопанската академия.
  • Групи и организации на производители.

Размер на финансовата помощ:

Финансовата помощ не може да надвишава 50% от общите допустими разходи. Максималната стойност на допустимите разходи по проекта е 450 000 евро. Това ограничава максималния размер на субсидията до 225 000 евро на проект. Проектите трябва да включват производство на селскостопански продукти, посочени в приложение I на Договора за функционирането на Европейския съюз или памук.

Допустими разходи:

  • Поливни инсталации: дъждуване, капково напояване, пивоти, тръбно-ролкови машини, водни помпи и помпени станции, генератори, филтри, тръби, маркучи и други.
  • Съоръжения за съхраняване на вода: стационарни резервоари и цистерни.
  • Оборудване за автоматизиране на напояването: цифрови и автоматизирани решения.
  • Други активи, свързани с ефективното използване на водите.
  • Оборудване/съоръжения за технологии за пестене на вода за напояване и в животновъдството.
  • Автоматизирани системи за поене, контейнери с преливници за дъждовна вода в животновъдството.
  • Инсталации за подобряване качеството на входящи води (пречистване).
  • Фотоволтаични системи за захранване на допустимите активи.
  • Строително-монтажни работи (СМР), свързани с изпълнение на дейностите по проекта.
  • Закупуване на софтуер, свързан с работата на активите по проекта.
  • Общи разходи, свързани с проектното предложение: предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултанти, екологични и икономически консултации, техническа осъществимост на проекта.
  • Специфика на строително-монтажните работи (СМР)
  • СМР включват монтаж на допустимите машини, съоръжения, оборудване и инсталации. Те обхващат изграждане на постаменти, кофражни и бетонови работи, полагане на настилки, хидроизолационни работи, изграждане на метални конструкции, заваръчни работи и други.

Краен срок за кандидатстване: 15 ноември.

Предлагаме съдействие за следните дейности:

- Изготвяне на предварителна оценка за допустимост по процедурата;

- Анализ за съответствие с процедурата, за която се кандидатства;

- Структуриране на инвестиционните намерения на фирмата;

- Подготовка на всички необходими документи за изготвяне на проектното предложение;

- Изготвяне на бизнес план;

- Оформяне на проектното предложение за европрограмата

- Подаване в съответния финансиращ орган

- Оценка на проектното предложение

- Сключване на договор с управляващия орган на европрограмата

- Управление на проекта и подготовка на междинни и крайни финансови Отчети!

За консултация и повече информация, свържете се с нас на:

0888 308 198

office@acf-management.com

Няма коментари
Търсене